Fot. Bosch

Malowanie, o ile nie trwa zbyt długo, może być dużą frajdą. Jednak gdy musimy pomalować elewację domu,  mieszkanie albo płot z kilkuset sztachet, zwykle po kilku godzinach machania pędzlem mamy dosyć. Pracę można  przyspieszyć, jeśli użyjemy pistoletu lub zestawu do niskociśnieniowego malowania natryskowego.

Jeszcze kilka lat można było mieć wątpliwości, czy te cudowne wynalazki naprawdę się sprawdzają. Obecnie są już jednak na tyle dopracowane, że w przypadku większości prac domowych lub wokół domu, efekty są co najmniej zadowalające. Za pomocą najnowszych systemów do malowania natryskowego można szybko i dokładnie pomalować niemal wszystkimi dostępnymi preparatami malarskimi ściany gładkie i chropowate oraz wszelkie powierzchnie i przedmioty z drewna.

Wydajne malowanie - niskociśnieniowe systemy natryskowe

Malowanie pistoletem natryskowym. Fot. Wagner

Wydajne malowanie - niskociśnieniowe systemy natryskowe

Fot. Bosch

Pistolety i systemy do niskociśnieniowego malowania natryskowego mają wbudowaną turbinę, która pod niskim ciśnieniem (ok. 0,7 bara) tłoczy duże ilości powietrza (600–2000 l/min) do pojemnika z farbą. W pojemniku powstaje nadciśnienie, które powoduje wtłoczenie farby dalej, do dyszy rozpylającej. Kształt strumienia rozpylanej farby można regulować, przekręcając dyszę. W większości modeli mamy do wyboru przynajmniej trzy ustawienia dyszy: strumień poziomy (do malowania powierzchni pionowych), strumień pionowy (do malowania powierzchni poziomych) lub strumień okrągły (do malowania naroży, krawędzi i miejsc trudno dostępnych). Niektórzy producenci mają w swojej ofercie także różne nasadki do zadań specjalnych, np. do malowania małych przedmiotów albo grzejników.

Wydajne malowanie - niskociśnieniowe systemy natryskowe

Fot. Wagner

Typy urządzeń

Dla odbiorców indywidualnych, nieprofesjonalnych, są przeznaczone systemy natryskowe o trzech różnych typach budowy i klasach wydajności. Przy drobniejszych pracach najlepiej sprawdzają się ręczne pistolety natryskowe, mające turbinę osadzoną bezpośrednio na rękojeści. Jest ona elementem pistoletu trzymanego w ręce.

Wydajne malowanie - niskociśnieniowe systemy natryskowe

Fot. Bosch

Przy nieco poważniejszych pracach warto sięgnąć po przenośny niskociśnieniowy system rozpylający średniej wielkości. W tym przypadku turbina jest oddzielnym elementem, połączonym z pistoletem krótkim, elastycznym wężem, przez który powietrze jest tłoczone z dmuchawy do pistoletu. W trakcie pracy moduł z turbiną z reguły nosi się na pasku na ramieniu. Systemów takich można używać np. do malowania drewnianych fasad z drabiny.

Wydajne malowanie - niskociśnieniowe systemy natryskowe

Fot. Wagner

Największe i najwydajniejsze nieprofesjonalne niskociśnieniowe systemy natryskowe mają pistolet połączony z tłoczącym powietrze modułem z turbiną za pomocą długiego, elastycznego węża. Moduł z turbiną jest dość duży (wielkości odkurzacza lub myjki wysokociśnieniowej), więc zwykle stawia się go na podłożu. W niektórych modelach, np. marki Wagner, możliwe jest natryskiwanie farby bezpośrednio z oryginalnego opakowania, bez przelewania farby do zbiornika pistoletu.

Komfort obsługi

Niskociśnieniowe pistolety i systemy natryskowe mają tę zaletę, że tylko nieliczne części tych urządzeń mają kontakt z farbą. Dzięki temu czyszczenie po malowaniu jest łatwe i nie trwa zbyt długo. Z reguły wystarczy rozpylać urządzeniem przez krótki czas właściwy rozcieńczalnik, wodę lub rozpuszczalnik do momentu, aż zacznie wylatywać czysta substancja, bez domieszki farby. Następnie rozbieramy urządzenie i osobno doczyszczamy poszczególne części.

Wydajne malowanie - niskociśnieniowe systemy natryskowe

Fot. Bosch

Wydajne malowanie - niskociśnieniowe systemy natryskowe

Fot. Bosch

Niskociśnieniowych systemów precyzyjnego rozpylania można używać nie tylko do nanoszenia farb i lakierów, lecz także do natryskiwania lazur, środków ochrony drewna i roślin, bejc, olejów i preparatów gruntujących. Najprostsze modele z reguły nie nadają się do nanoszenia zawiesistych (gruboziarnistych) farb ściennych i fasadowych, farb dyspersyjnych i lateksowych, ługu, substancji powłokowych zawierających kwasy, substancji gruboziarnistych i substancji zawierających ciała obce, a także środków o właściwościach tiksotropowych. Jeśli mamy zamiar nanosić preparaty tego rodzaju, przed zakupem pistoletu natryskowego lub systemu musimy sprawdzić w instrukcji, jakie preparaty można nim rozpylać.

Porady praktyczne

Wydajne malowanie - niskociśnieniowe systemy natryskowe

Fot. Bosch

  • Przed rozpoczęciem malowania powierzchnie sąsiadujące z powierzchnią, która ma być malowana, należy starannie osłonić kartonem albo okleić papierem lub folią. Warto zrobić to na możliwie dużej powierzchni – dzięki temu chronimy te miejsca przed zabrudzeniem mgiełką farby.
  • Podczas malowania płotu z listew z pustymi przestrzeniami między nimi, warto ustawić po drugiej stronie płotu karton, by przechwytywał farbę lub lazurę, przelatującą przez puste przestrzenie.
  • Jeśli malujemy w pobliżu okien, najpierw powinniśmy starannie okleić je folią.
  • Przedmioty wykonane z drewna iglastego przed malowaniem lazurą lub farbą kryjącą warto dobrze zaimpregnować preparatem chroniącym przed sinizną. Jeśli drewno zostało zaimpregnowane ciśnieniowo lub zawiera dużo żywicy, przed ostatecznym malowaniem warto najpierw nanieść warstwę gruntu.
  • By uzyskać równomiernie pomalowaną powierzchnię, od początku malujemy płynnymi, równomiernymi ruchami, zachowując równomierne odstęp od malowanego przedmiotu (ok. 30 cm).
  • W pobliżu krawędzi malowanego przedmiotu zawsze natryskujemy farbę nieco poza jego krawędzie.
  • Po naniesieniu pierwszej warstwy farby, przed przystąpieniem do natryskiwania drugiej należy odczekać tyle, ile zaleca producent farby, by pierwsza warstwa dobrze wyschła.
  • Jeśli robimy dłuższą przerwę w malowaniu, musimy przetrzeć wylot dyszy, a następnie nasadkę z dyszą owijamy w folię. Gdy farba w dyszy wyschnie, trzeba ją umyć gąbką. Pistolet można czyścić po odłączeniu od prądu.
  • Resztki farby po zakończeniu malowania należy przelać z powrotem do puszki.
    Niskociśnieniowe systemy natryskowe

    Fot. Bosch

Artykuły pokrewne:

Nowe systemy natryskowe