Fot. Bartosz Nowacki
Od czterech lat nie ukazuje się już miesięcznik „DIY Majster” – czasopismo, które przez ponad 20 lat inspirowało dziesiątki tysięcy polskich majsterkowiczów. Na szczęście niektóre artykuły wciąż są dostępne. Przygotowaliśmy zestawienie, które pozwala na szybkie dotarcie do artykułów w pełnej wersji.
Czasy mamy takie, że niektóre czasopisma nie są w stanie wytrzymać konkurencji z Internetem i padają. To spotkało miesięcznik „DIY Majster”. Z tego co wiem, jego czytelnicy do dzisiaj czują się porzuceni i osieroceni, sporo bowiem było takich, którzy kupowali to pismo od pierwszego do ostatniego numeru.
Na szczęście zanim „Majster” odszedł w niepamięć, jego redakcji udało się zrobić nową wersję strony internetowej czasopisma, na której część artykułów została udostępniona w pełnej wersji jako PDF-y. Problem w tym, że artykułów jest kilkaset, tych w pełnej wersji – kilkadziesiąt, i nie ma żadnego sposobu, by dotrzeć do nich szybko. Trzeba mozolnie przedzierać się przez całe archiwum i sprawdzać.
Dlatego postanowiliśmy ułatwić zadanie tym, którzy jeszcze nie znają skarbów z zasobów „Majstra”. Sukcesywnie będziemy rozbudowywać w tym miejscu zestawienie artykułów w pełnej wersji i zamieszczać do nich linki, tak by maksymalnie ułatwić korzystanie zasobów z kultowego miesięcznika.
DIY Majster
REMONT i MODERNIZACJA
Łazienka jak nowa
Remont łazienki nie musi wiązać się z brudem, gruzem i tumanami kurzu. Pokazujemy, jak gruntownie ją odnowić bez robienia wielkiego bałaganu. Przekonacie się, jakie to proste!
Czas odnowić łazienkę? Myśl o placu budowy w który na tygodnie zmieni się mieszkanie, napawa przerażeniem? Tak było kiedyś – teraz solidny remont łazienki można zrobić niewielkim wysiłkiem oraz kosztem, ograniczając kurz i brud w mieszkaniu do minimum. Tajemnica sukcesu polega na tym, że zamiast z trudem skuwać stare płytki, naklejamy na nie nową warstwę glazury lub tylko malujemy je specjalnym lakierem. Wszystko to pokażemy krok po kroku w naszej przykładowej łazience: zaczynając od przygotowania ścian, które mają być pokryte nową warstwą glazury, poprzez technikę przyklejania płytek, aż po rady odnośnie właściwego doboru materiałów.
Ładnie podwieszony, oryginalne sufity
Sufity_podwieszone_DIY_Majster
Z reguły chętnie dajemy upust swojej kreatywności na ścianach, rzadko natomiast wykorzystujemy do tego celu sufit. To zrozumiałe, ponieważ szpachlowanie, skrobanie, malowanie i tapetowanie ponad głową jest bardzo męczące. Podpowiadamy, jak oryginalnie zmienić wygląd sufitu w zupełnie inny sposób.
Ten wariant jest odpowiedni dla kreatywnych majsterkowiczów. Sufit również się napina, ale za pomocą odpornych gumowych pierścieni (do kupienia w sklepie z akcesoriami campingowymi). Elementy z gumy nie są drogie (10 szt. ok. 7 zł). Trzeba je kupić jeszcze przed rozpoczęciem projektowania, ponieważ od ich długości po rozprostowaniu zależą rozmiary przycinanego materiału tekstylnego. Gumowe pierścienie przytwierdzamy do tkaniny za pomocą sztywnych haków w kształcie S, a do ściany hakami wkręcanymi.
Tadelakt – dekoracyjny tynk z tradycją
To stara technika tynkarska, umożliwiająca fascynujące połączenie gry kolorów, światła i połysku. Warunkiem uzyskania zadowalającego efektu jest właściwa obróbka tynku wapiennego. Pokazujemy, jak to się robi.
Ojczyzną tadelaktu jest Maroko. Wytwarzany w okolicach Marrakeszu polerowany wodoodporny tynk wapienny o wyjątkowych właściwościach jest znany od starożytności. Używano go wówczas do uszczelniania cystern na wodę, później także do wykańczania i zdobienia ścian np. w orientalnych łaźniach.
Łazienka w drewnie
Łazienka_w_drewnie_DIY_Majster
Stare płytki na ścianach łazienki mogą wyglądać niezbyt efektownie. By urozmaicić wystrój wnętrza, nie trzeba wymieniać płytek – umiejętnie dobrane drewniane elementy zmienią łazienkę w gustowne wnętrze. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy gatunek drewna nadaje się do wilgotnych pomieszczeń.
By nie zmienić łazienki w saunę, drewno do jej wykończenia trzeba stosować z umiarem. Drewniane są zwykle niewielkie akcesoria podnoszące komfort pomieszczenia lub okładziny fragmentów powierzchni. Nie każda odmiana drewna nadaje się do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych, np. drewno bukowe pod wpływem wilgoci nadmiernie się paczy.
Do wykonania małej półki wannowej i ścianki z lustrem wybraliśmy trwałe i odporne na wilgoć drewno dębowe. Posadzkę ułożyliśmy z wielowarstwowego parkietu z egzotycznego drewna merbau (patrz strony 8–9), który po przyklejeniu do podłoża i wielokrotnym nasączeniu olejem oprze się wodzie i wilgoci.
Życie jak w Marrakeszu, ozdobne płytki cementowe
ozdobne_plytki_cementowe_DIY-Majster
Płytki cementowe, takie jak w wielu budynkach wzniesionych wokół Morza Śródziemnego, przeżywają obecnie swój renesans. Aż miło spojrzeć: ciepłe odcienie kolorów i magia rękodzieła oczarowują.
Mają kolorowe wzory lub są skromnie jednobarwne, ale każda z cementowych płytek jest unikatowa, ponieważ zgodnie ze starą tradycją odlewa się je ręcznie, co nadaje im szczególny charakter. Motywy dekoracyjne płytki powstają przez umieszczenie specjalnych metalowych obramowań – przypominających foremki do ciastek – w dużej ramie o rozmiarach 20 x 20 cm. Poszczególne pola wypełnia się mieszanką o konsystencji pasty z pyłu marmurowego, kolorowych pigmentów i granulatu skalnego. Następnie metalowa rama z wewnętrznymi obramowaniami wzoru jest wyjmowana, dzięki czemu powstają typowe „miękkie” połączenia krawędzi granic wzoru.
Wspaniałe kolory i wzory dekoracyjnych płytek cementowych kuszą, by zainspirować się orientalnymi motywami i samodzielnie ułożyć z nich wyjątkową podłogę. Zastosowanie płytek o tak bogatej ornamentyce pozwala przekształcić ściany i podłogi w efektowne i niepowtarzalne obrazy.
Prysznic bez brodzika
Prysznic_bez_brodzika_DIY_Majster
Tomasz Wojtynek
Kabiny prysznicowe bez brodzika to rozwiązanie coraz bardziej popularne. Są nie tylko efektowne, lecz przede wszystkim wygodne w użyciu, zwłaszcza dla osób starszych lub niepełnosprawnych.
Prysznic to nie tylko wygoda, lecz także oszczędność, zarówno miejsca, jak i wody. Nawet dość duża kabina natryskowa zajmuje mniej miejsca niż wanna i zmieści się nawet w najmniejszej łazience. Poza tym podczas 10 min kąpieli pod prysznicem zużywa się tylko 60 l wody, podczas gdy w wannie od 150 do nawet 300 l. Plusem jest także komfort kąpieli na stojąco, istotny zwłaszcza dla osób starszych, którym trudność sprawia wchodzenie i wychodzenie z wanny.
Wymiana silikonowej spoiny
wymiana_silikonowej_spoiny_DIY-Majster
Przyczyną odpadania spoin silikonowych jest zwykle niedokładne przygotowanie powierzchni lub użycie niewłaściwego uszczelniacza. Zniszczoną spoinę trzeba wymienić. Pokażemy, jak to zrobić.
Wykruszoną, zabrudzoną i np. pokrytą nalotem pleśni spoinę trzeba dokładnie usunąć. Ostrym nożem wycinamy możliwie głęboko cały silikon, prowadząc ostrze wzdłuż ściany, a potem wzdłuż krawędzi np. wanny. Resztki zmywamy specjalnym rozpuszczalnikiem do silikonu. Uszczelniane powierzchnie dokładnie oczyszczamy z osadów i nalotów po środkach czyszczących, odtłuszczamy, np. benzyną ekstrakcyjną, i osuszamy. Elastyczne spoiny silikonowe w łazienkach układamy zazwyczaj między gładkimi powierzchniami, które nie nasiąkają wodą, dlatego nie trzeba ich dodatkowo przygotowywać. Jeśli jednak uszczelniamy podłoże porowate, trzeba je najpierw posmarować specjalnym silikonowym preparatem zamykającym pory materiału. Do spoin bardzo głębokich lub szerokich stosuje się wypełniający dno spoiny sznur dylatacyjny ze spienionego polietylenu. Dzięki niemu masa uszczelniająca przywiera tylko do obrzeży i może niwelować drgania lub naprężenia.
Naprawiamy okleinę, oklejamy fronty
Okleiny wykańczające krawędzie płyt meblowych mogą się odklejać. Pod wpływem wilgoci tworzą się na nich fale. Z czasem pojawiają się też obtłuczenia i drobne ubytki. Nie trzeba jednak wymieniać całego mebla lub płyty. Pokażemy, jak je naprawić.
Ponowne przyklejanie oderwanej albo poszarpanej okleiny jest niepraktyczne. Nie da się jej przykleić tak czysto, by wyglądała jak dawniej. Poza tym termotopliwy klej rozgrzany po raz drugi trzyma gorzej niż za pierwszym razem. Skuteczniejsze jest usunięcie starej okleiny wraz z resztkami kleju i przyklejenie nowej.
Choć przyklejanie okleiny wydaje się proste, nietrudno o błędy. Największy kłopot może sprawić dociśnięcie okleiny do krawędzi płyty. Nie można tego zrobić samym żelazkiem – pod wpływem ciepła klej pozostaje wciąż w stanie płynnym i nie może połączyć klejonych powierzchni. Dociskać możemy dopiero, gdy klej stygnie. Najlepiej użyć do tego twardego, drewnianego klocka, który przykładamy na środku okleiny i dociskając, przesuwamy raz w jedną, raz w drugą stronę.
Przy odcinaniu nadmiaru okleiny dłuto lub pilnik należy ostrożnie prowadzić prostopadle do niej, wzdłuż płaszczyzny płyty, w przeciwnym razie na brzegach powstaną ubytki (na krawędziach zetniemy okleinę zbyt mocno). Równie delikatnie papierem ściernym fazujemy krawędzie okleiny.
Dziura w dachu i co dalej
Podpowiadamy, jak sprawnie naprawić pokrycie z papy asfaltowej.
Ułożone na dachu papy są wystawione na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych (słońca, mrozu, opadów i wiatru). Nowoczesne papy są coraz bardziej wytrzymałe, ale wiele zależy od rodzaju bitumu i materiału warstwy nośnej. Do produkcji tradycyjnych pap podkładowych wykorzystuje się niemodyfikowaną masę asfaltową. Papy z trwalszą osnową (np. poliestrową) zawierają asfalt modyfikowany o lepszych właściwościach, np. papy polimerowo-asfaltowe. Osnowa z tektury ma najkrótszą trwałość. Jest mało odporna na wilgoć, mało elastyczna, łatwopalna, może się rozwarstwiać i źle przylegać do podłoża. Z czasem, pod długotrwałym wpływem wilgoci, tektura może butwieć i gnić. Osnowy z włókien szklanych (welony i tkaniny) są bardziej wytrzymałe, nienasiąkliwe i nie szkodzi im wilgoć. Są jednak bardzo mało rozciągliwe, a welony dodatkowo kruche. Najbardziej odporna na czynniki atmosferyczne jest osnowa z tkaniny poliestrowej – bardzo rozciągliwa i wytrzymała na rozerwanie.
Podstępny grzyb
Zarodniki pleśni występują powszechnie w środowisku naturalnym. Atakują wszystkie miejsca, w których panują dogodne warunki dla ich rozwoju, m.in. nasze mieszkania. Niestety nie da się tego uniknąć. Na szczęście do obrony można użyć nowych, skutecznych środków.
Pleśń może się pojawić w każdym domu. Zwykle objawia się w postaci małych, ciemnych punktów, bardziej zdradliwe są trudne do zauważenia białe odmiany pleśni. Poza nieestetycznym wyglądem zagraża zdrowiu domowników. Ok. 30 odmian pleśni może u osób wrażliwych wywołać alergię.
Grzyb czuje się naprawdę dobrze tam, gdzie jest wystarczająco dużo wilgoci, pożywki (materiał organiczny, np. tapety lub resztki środków czyszczących) i ciepła – takie warunki występują w każdym mieszkaniu, najczęściej w łazience. Już 70% relatywnej wilgoci powietrza wystarcza zarodnikom do utrzymania wzrostu, a dla nas wciąż jest to klimat, w którym czujemy się dobrze.
Malowanie grzejnika
Malowanie_grzejnika_DIY_Majster
Strzeż się pleśni
Układamy wykładzinę
Układamy_wykladzine_DIY_Majster
Kiedy stopnie skrzypią
Kiedy_stopnie_skrzypia_DIY_Majster
Gdy drewniane schody trzeszczą, to znak, że trzeba je wzmocnić. Oto kilka sposobów na usunięcie nieprzyjemnego skrzypienia.
Drewno kurczy się i pęcznieje, a połączenia elementów z tego materiału z czasem się luzują. Dlatego drewniane schody zaczynają skrzypieć i trzeszczeć. Nieprzyjemne odgłosy podczas chodzenia powstają w miejscach, w których poszczególne części minimalnie przesuwają się względem siebie. By zapobiec niepożądanym odgłosom, należy wyeliminować te ruchy albo przynajmniej ograniczyć kontakt drewna z drewnem, wkładając między drewniane elementy cienką warstwę elastycznego materiału. Najlepiej użyć do tego masy akrylowej, bo silikon może z czasem szkodzić drewnu i materiałom drewnopochodnym. Szczeliny na połączeniach drewnianych elementów należy na krótko rozewrzeć, wbijając między nie kliny, a następnie wcisnąć masę uszczelniającą.
Renowacja drewnianej podłogi
Renowacja_drewnianej_podlogi_DIY_Majster
Odnawiamy spoiny
Naprawa wanny
Malowanie ścian
Gdy cieknie kran lub bateria
Gdy_cieknie_kran_lub_bateria_DIY_Majster
Wymiana grzejnika
Gipsowanie ścian
Montaż drzwi wewnętrznych
Montaz_drzwi_wewnetrznych_DIY_Majster
Naprawa wyrwanych zawiasów meblowych
Naprawa_wyrwanych_zawiasow_meblowych_DIY_Majster
Wymiana umywalki i armatury
Wymiana_umywalki_armatury_DIY_Majster
Cyklinowanie paneli drewnianych
Cyklinowanie_paneli_DIY_Majster
Układanie paneli
Tapetowanie krok po kroku
DLA DZIECI
Łóżko-zamek, urządzamy pokój dziecięcy
Drewniane wysokie łóżko w pokoju dziecięcym można zmienić w zamek. Stanie się ulubionym miejscem nie tylko do spania, lecz także do zabawy.
Większość dzieci niechętnie kładzie się do łóżka. Chyba, że kojarzy się ono z wyśmienitą zabawą w dzielnych rycerzy, ratujących królewnę uwięzioną w zamkowej wieży. Tajemnica szybkiej budowy efektownego zamku polega na wykorzystaniu wysokiego łóżka z IKEA o nazwie „Kura”. Obudowujemy je płytami MDF, dostawiamy wieżę i malujemy farbą w piaskowym kolorze. Na wykonanie zamku powinny wystarczyć dwa popołudnia.
Mebel rosnący z dzieckiem, komoda do przewijania
Komody do przewijania niemowlaków są wprawdzie praktyczne, ale zwykle już po roku stają się zbędne. Dlatego połączyliśmy zwykłą komodę z nakładką do przewijania – zestaw można później łatwo zmienić w regał do pokoju dziecięcego.
Młodych rodziców ograniczają zwykle możliwości finansowe, a jednocześnie chcieliby zapewnić swojemu dziecku to co najlepsze. Poza łóżeczkiem najczęściej kupowanym meblem jest komoda do przewijania. Wprawdzie można ją kupić już za 200 zł, niestety zazwyczaj jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Droższe modele wytrzymają dłużej, ale co z nimi zrobić, gdy maluchy staną już na własnych nogach?
Nasz pomysł polega na przystosowaniu do przewijania używanej komody. Można również kupić nowy mebel – wydatek się opłaci, gdyż komoda po powtórnej przeróbce będzie nam służyć jeszcze przez długie lata.
Domek pod sufitem
By zbudować domek dla dzieci według naszego projektu, nie potrzebujemy drzewa ani nawet ogrodu. Ustawiony w pokoju dziecięcym na słupach zajmie minimalną ilość miejsca na podłodze. Mimo to jest wystarczająco duży, by stać się ulubionym miejscem zabaw małych rozrabiaków.
Wiele argumentów przemawia za budową domku na drzewie w pokoju dziecięcym: nie zabiera miejsca na podłodze, można go ustawić nawet przy najgorszej pogodzie, jest wysoko cenionym dodatkiem do każdej zabawy, można go łatwo przeobrazić w okręt piratów, pałac księżniczki lub kapsułę do podróży w kosmos. Budowa domku zajmie 3–4 dni, dlatego warto jak najszybciej rozpocząć przygotowania.
Stolik z niespodzianką
stolik_z_niespodzianka_DIY_Majster
Pomysłowy składany stolik według naszego projektu to wygodne miejsce do pracy, które kilkoma ruchami łatwo zmienić w miejsce do zabawy lub stolik do gry. Dzięki ukrytym półeczkom zabawki błyskawicznie znajdą się w zasięgu ręki.
Połączenie biurka i stolika do gry sprawi radość nie tylko dzieciom, które po odrobieniu lekcji mogą natychmiast opuścić blat i rozpocząć zabawę. Także dorośli szybko docenią zasadę jego działania – chętnie się bawią i wcale nie tak małe ich grono posiada elektryczne kolejki. Zazwyczaj nie dysponują jednak wystarczającą ilością miejsca, by móc rozstawić swoje ulubione zabawki. Ale to się zmieni dzięki naszemu meblowi. Na powierzchni przeznaczonej do gry można bowiem nie tylko przykleić maty lub wykładzinę ze wzorem przypominającym ulice, ale także rekonstruować całe makiety z siecią kolejową. W takim przypadku trzeba jednakże przykleić tory do blatu, by po jego podniesieniu wszystko zostało na swoim miejscu.
Mistrz zakrętów, budujemy bolid F1 dla dzieci
Bolid_F1_dla_dzieci_DIY_Majster
W konstruowaniu samochodów wyścigowych trend jest jednoznaczny – muszą mieć coraz bardziej skomplikowane wyposażenie. My natomiast stawiamy na prostotę i klasykę. W końcu następcy Kubicy muszą od czegoś zacząć. Nasz wehikuł jest wyposażony w układ kierowniczy i hamulce. Odpowiednie przyspieszenie gwarantuje stroma górka.
Dążenie do perfekcji cechuje wszystkich mistrzów. Robert Kubica też zaczynał jako kierowca gokartów, zanim przesiadł się do bolidu Formuły 1 i zaczął odnosić sukcesy. Dlatego stworzyliśmy pojazd „z górki na pazurki” w klasie otwartej dla wszystkich, którzy już w wieku dziecięcym przejawiają pociąg do szybkiej jazdy, a przy tym nie zapominają o ekologii. Budując go, posłużyliśmy się całą wiedzą inżynierską z zakresu budowy pojazdów mechanicznych i nafaszerowaliśmy naszą wyścigówkę zaawansowanymi nowinkami technicznymi: skonstruowaliśmy sztywną płytę podłogową z drewna świerkowego, ultralekką karoserię z PCW, ruchomą przednią oś, wyjątkowo bezpośredni system kierowania „per pedes plus”, założyliśmy wyraźnie bieżnikowane opony dla uzyskania optymalnego przeniesienia momentu obrotowego, a na koniec – jako uwieńczenie naszego dzieła – zastosowaliśmy nasz własny patent, czyli oburęczny hamulec zaciągowy.
NARZĘDZIA I AKCESORIA
Domowy autoserwis, jak uniknąć kłopotów motoryzacyjnych
uruchamianie_samochodu_zima_DIY_Majster
Marian Kozłowski
Motoryzacja była wdzięcznym polem działania dla majsterkowiczów, gdy wiele samochodów nadawało się do jazdy tylko dzięki wielogodzinnej pracy w garażach i na podwórkach. Teraz jest inaczej, ale…
Po kilku latach użytkowania legendarnego już dziś „malucha” jego szczęśliwy właściciel i równocześnie miłośnik majsterkowania znał z bezpośredniej praktyki nawet najdrobniejsze śrubki, składające się na tę niezapomnianą konstrukcję. Z deficytowej pomocy fachowców korzystał tylko wtedy, gdy trzeba było „oddać do szlifu” cylindry, czopy wałów i gniazda zaworów. Wszystkie inne prace wykonywał sam, włącznie z zaklejaniem dziur w blachach żywicą i lakierowaniem za pomocą przystawki do odkurzacza. Ruszając w dalsze podróże wypełniał bagażnik narzędziami i częściami zamiennymi i przeważnie…tego nie żałował.
Sprzęt dla przezornych, odśnieżarki spalinowe
Pisaliśmy o tych urządzeniach przed trzema laty. Teraz trzeba jednak zrewidować wiele twierdzeń zawartych w tamtym artykule. Zmieniły się bowiem nie tyle same odśnieżarki, co kryteria oceny ich przydatności.
Zimy do niedawna łagodne i prawie bezśnieżne atakują nas ostatnio w krótkotrwałych, lecz bardzo intensywnych porywach. W takich okresach dzięki wyraźnej poprawie skuteczności działania służb drogowych ruch na głównych szlakach komunikacyjnych nie zamiera, chociaż zdecydowanie słabnie, także i z tego powodu, że wiele samochodów ma wówczas trudności z opuszczeniem przydomowych podwórek i przebyciem zaśnieżonych uliczek dojazdowych.
Arystokratyczne hobby, tokarki do drewna
Marian Kozłowski
W dawnych powieściach pojawiali się książęta i hrabiowie toczący z wielkim upodobaniem różne drewniane przedmioty. Dlaczego tak fascynowało to ludzi, których stać było przecież na dowolne rozrywki?
W dawnych czasach najprostsza nawet tokarka, napędzana ręczną korbą lub za pomocą mechanizmu pedałowego, stosowanego znacznie później w maszynach do szycia, zmieniała przeciętnie uzdolnionego amatora w absolutnego mistrza artystycznego rękodzieła. Pozwalała bowiem formować drewno w idealnie regularne kształty: walców, stożków, baryłek, kręgów i kul, a także komponować ze sobą te bryły w rozmaitych układach przestrzennych, by tworzyć w ten sposób wymyślne szachowe figurki, dekoracyjne puzderka, talerze, świeczniki i inne bibeloty o powierzchniach doskonale gładkich lub pokrytych misternie karbowaną fakturą.
Ostrzenie łańcucha pilarki
Ostrzenie_lancucha_pilarki_DIY_Majster
Ostry i odpowiednio napięty łańcuch tnący to podstawowy warunek bezpiecznej i efektywnej pracy pilarką łańcuchową. Przedstawiamy podstawowe informacje o łańcuchach i prowadnicach do pilarek, a także pokazujemy, jak poprawnie naostrzyć łańcuch za pomocą pilnika.
Niestety, łańcuch tnący tępi się o wiele szybciej niż można by sądzić. Nawet krótkie dotknięcie podłoża uruchomioną pilarką powoduje, że tępią się zęby tnące. Także w trakcie wykonywania zwykłych prac, łańcuch zużywa się dość szybko. Jeśli nie chce się samoczynnie wcinać w drewno i trzeba go coraz mocniej dociskać do ciętego materiału, nadchodzi czas, by go naostrzyć.
Ostre zęby, tarcze pilarskie
Producenci oferują szeroką gamę tarcz pilarskich, przeznaczonych do cięcia różnych materiałów, zarówno w warsztacie jak i na budowie. Efekt cięcia będzie optymalny, a praca łatwa i szybka, jeśli tarcza będzie dobrze dobrana. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.
Czasy, kiedy do cięcia drewna używało się samodzielnie zbudowanej piły stołowej z jedną tarczą, a ręczne pilarki tarczowe lub ukośnice były absolutnie poza zasięgiem nieprofesjonalnego użytkownika, to już zamierzchła przeszłość. Obecnie nie tylko mamy do wyboru szeroką gamę pił tarczowych: ręcznych, ukosowych, stołowych, lecz także możemy przebierać wśród tarcz pilarskich przeznaczonych do najróżniejszych zastosowań. Producenci oferują wszechstronne tarcze do różnych materiałów, uniwersalne tarcze do drewna, tarcze do szybkich cięć rozdzielających, tarcze do cięcia drewna konstrukcyjnego, zawierającego np. gwoździe, tarcze do cięcia metali nieżelaznych, a nawet do cięcia stali. Właściwie dobrana tarcza sprawia, że pracę możemy wykonywać szybko, precyzyjnie i bez zbędnego wysiłku.
URZĄDZANIE I DEKOROWANIE
Podzielona przestrzeń, ścianka działowa
W małych mieszkaniach oddzielenie miejsca do spania od miejsca do pracy zawsze stanowiło problem. Oto jego rozwiązanie: lekka ścianka z płyt gipsowych wstawiona między łóżko i biurko.
Bez względu na to, czy na strefy chcemy podzielić pierwsze własne mieszkanie, czy też w studenckim pokoju próbujemy oddzielić od siebie przestrzenie zarezerwowane na pracę i sen – w obu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest lekka i łatwa do ustawienia ścianka działowa z płyt gipsowo- kartonowych. Ponieważ koszt ścianki o wymiarach 1,6 m szerokości i 2,5 m wysokości wynosi ok. 250 zł, również nasz portfel nie ucierpi zbytnio na tej inwestycji. Konstrukcję nośną wykonujemy z metalowych profili, które przycinamy na odpowiednią długość za pomocą nożyc do blachy. Profile, które mają znaleźć się na ścianie i suficie, mocuje się do nich na wkręty i kołki rozporowe. Wszystkie pozostałe metalowe profile można połączyć na wcisk, co znacznie ułatwia całą pracę. Przytwierdzamy płyty gipsowo-kartonowe, następnie szpachlujemy spoiny i już jest gotowe mieszkanie „dwupokojowe”. Stopień trudności: absolutnie dla początkujących.
Ław(k)a do zadań specjalnych
Jedna konstrukcja – trzy projekty za niewielkie pieniądze: stolik telewizyjny, ława na kwiaty i obudowa grzejnika.
Uniwersalna ława ze sklejki i przygotowanych wstępnie prostokątnych listew jest łatwa do wykonania nawet dla mniej wprawnych majsterkowiczów. Jedynym potrzebnym elektronarzędziem jest wyrzynarka, którą wytniemy ażurowy wzór. Resztę prac można wykonać narzędziami ręcznymi. Ławkę zrobimy w 6–8 godzin.
Ława i jej warianty są tak skonstruowane, by można je budować bez potrzeby używania wielu różnych narzędzi. A ponieważ elementy są klejone na styk, tu i ówdzie mogą pojawić się nierówności, dlatego spoiny wypełniamy szpachlą, a krawędzie szlifujemy, by utworzyły równą płaszczyznę.
Wąskie i płaskie meble łazienkowe
Waskie_meble_lazienkowe_DIY_Majster
Schowki są stale potrzebne, ale często ze względu na niewielką powierzchnię pomieszczeń lub z powodu ciasnych przejść, nie można ich sensownie umiejscowić. Zmierzyliśmy się z tymi problemami i przedstawiamy kilka ciekawych propozycji.
Majsterkowicze to wiedzą: kupienie gotowego mebla, który będzie pasował do wolnej przestrzeni, którą dysponujemy, graniczy z cudem. Meble z fabryki są produktami standardowymi, natomiast sprzęty wykonane na zamówienie i na miarę są zazwyczaj drogie. Dlatego zdecydowaliśmy się na wariant mieszany: wykorzystaliśmy gotowe meble, które następnie poddaliśmy przeróbkom.
Nasze trzy przykłady schowków – w wąskiej łazience, w korytarzu między dwoma drzwiami i w pokoju do pracy – pokazują, że niewielkim nakładem środków i pracy można doskonale wykorzystać każdą piędź wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Do przeróbek wykorzystaliśmy standardowe meble – boksy z tworzywa sztucznego Trones z IKEA, które zasadniczo powinny służyć do przechowywania obuwia.
Niepowtarzalne krzesła
Niepowtarzalne_krzesla_DIY_Majster
Nawet najprostsze krzesło po oklejeniu tapetą, pomalowaniu lub ostemplowaniu może stać się oryginalne. Pokazujemy, jak tanie seryjnie produkowane krzesła przekształcić w prawdziwe cacka o indywidualnym charakterze.
Wykorzystując przedstawione techniki, błyskawicznie uzyskamy efekty pokazane na zdjęciach. Radzimy, by krzesła przyozdobić wzorami zaczerpniętymi z tapet, którymi są wykończone ściany (często po tapetowaniu pozostają resztki materiału). Tworzą z nimi wówczas harmonijną całość, a pomieszczenie wygląda na większe niż jest w rzeczywistości. Odpowiednio przycięte fragmenty przyklejamy bezpośrednio do oparcia i siedziska krzesła najlepiej gotowym do użytku klejem do bordiur o wysokiej sile klejenia. W ten sposób zaoszczędzimy sobie kłopotów z mieszaniem niewielkiej ilości kleju. W trakcie przycinania tapet pamiętajmy, by wzór równomiernie układał się od góry do dołu. Na oklejone krzesło nakładamy warstwę bezbarwnego lakieru odpornego na ścieranie, dzięki czemu będzie mogło pełnić funkcję mebla użytkowego.
Zaskakująca przemiana, szafa z regału
Dzięki regałom mamy szybki dostęp do wszystkich przechowywanych w nich przedmiotów. Niestety, równie szybko pokrywają się kurzem, a zawartość mebli jest stale widoczna. Pokażemy, jak wyposażyć regał w praktyczne i eleganckie drzwi.
Nawet stojący w piwnicy regał można zmienić w szafę nadającą się do ustawienia w pokoju. A przy tym wymiary, konstrukcja lub materiał, z którego jest wykonany, nie grają żadnej roli – dla każdego regału istnieje odpowiednie rozwiązanie. Do budowy szaf do pokoju wykorzystaliśmy regał z płyt wiórowych z IKEA i regał metalowy z marketu budowlanego. Jako materiału poszyciowego użyliśmy tanich płyt MDF i powlekanych na biało płyt wiórowych z marketu budowlanego. Przesuwane drzwi wykonaliśmy z czerwonych płyt ze szkła akrylowego.
Kuchnia z pomysłem
Urzadzamy_kuchnie_pomysly_DIY_Majster
W żadnym innym pomieszczeniu racjonalne wykorzystanie przestrzeni nie jest tak ważne jak w kuchni. Prezentujemy kilka pomysłów, jak uczynić z niej funkcjonalne i zarazem przytulne centrum domowego życia.
Miejsce na kieliszki
W szafkach kuchennych zawsze brakuje miejsca. By je zaoszczędzić, wystarczy kieliszki do wina i szampana zawiesić pod nimi.
Elastyczne panele z linoleum, poliuretanu i korka
Elastyczne panele_linoleum_DIY_Majster
Korek, poliuretan lub linoleum to znakomite materiały na posadzkę. Dostępne w postaci paneli łączonych na zatrzaski są łatwe w montażu. Opisujemy właściwości tych materiałów.
Posadzka pokryta wykładziną z korka, linoleum lub tworzywa sztucznego ma niewielką grubość, ale jest miękka, komfortowa dla stóp i zwykle wodoszczelna. Do niedawna wykładziny z linoleum i tworzyw sztucznych były dostępne wyłącznie w rolkach różnej szerokości, a korek i PCW w płytkach 30 x 30 cm, które trzeba przyklejać do zagruntowanego podłoża i starannie wykańczać miejsca połączeń. Dla wielu użytkowników montaż był kłopotliwy, zwłaszcza w przypadku linoleum, którego krawędzie trzeba zgrzewać.
Lekkie sztukaterie
Lekkie_sztukaterie_DIY_Majster
Profilowane listwy zakrywające linie styku ścian i sufitów nie tylko maskują wszelkie nierówności, lecz także nadają pomieszczeniu efektowny wygląd. Przedstawiamy trzy pomysły na wykorzystanie imitacji sztukaterii.
Wykonywanie tradycyjnych gipsowych sztukaterii to prawdziwa sztuka, która wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Osobom lubiącym takie dekoracje polecamy prostszy sposób. Profilowane listwy z wytłaczanej twardej pianki polistyrenowej lub styropianu do złudzenia przypominają prawdziwe listwy sztukateryjne.
Szafy wnękowe
Nowoczesne systemy drzwi przesuwnych umożliwiają samodzielną zabudowę wnęk. Po zrobieniu dokładnych pomiarów zamawiamy u producenta elementy szafy na wymiar. Montaż jest bardzo prosty – pokażemy, jak to zrobić.
Szafa wnękowa to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie. Drzwi przesuwają się lekko i cicho. Większość systemów drzwi przesuwnych umożliwia zabudowę wnęki po sam sufit i na szerokość całego pokoju. Przed złożeniem zamówienia należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie i sprawdzić, czy ściany są pionowe. Przedstawione tutaj drzwi zostały wykonane na miarę za niewielkie pieniądze.
Pomysłowe schowki
W wąskich korytarzach, przedpokojach lub małych pokoikach sprawdzają się samodzielnie wykonane meble i elementy zabudowy dostosowane do ograniczonej przestrzeni. Przedstawiamy kilka projektów mebli z wieloma schowkami, które zajmują mało miejsca, a przy tym efektownie wyglądają.
Płascy panowie dwaj
Chciałoby się powiedzieć: „Ciasne, ale własne”. Niestety, w wąskich korytarzach, przedpokojach lub małych pokoikach często natrafiamy na nieprzekraczalne granice dostępnej przestrzeni. Na kolejnych stronach przedstawiliśmy kilka projektów dodatkowych schowków niezabierających jednocześnie wiele miejsca.
Wypełniamy luki w zabudowie kuchennej
Co zrobić z 20-centymetrową luką pomiędzy stojącymi szafkami kuchennymi lub z wąską wnęką między meblem a ścianą? Przedstawiamy oryginalne pomysły na samodzielne zabudowanie tego rodzaju pustych przestrzeni.
Puste, niezagospodarowane przestrzenie między szafkami lub szafkami i ścianą najczęściej są miejscem do przechowywania makulatury lub wieszania ścierek kuchennych. Zamiast zamawiać meble na wymiar, które zwykle trudno dopasować do reszty zabudowy, zagospodarujmy luki wykonanymi samodzielnie elementami.
Ściana jak w lofcie
Dekoracje_scienne_jak_w_lofcie_DIY_Majster
Moda na lofty – mieszkania urządzone w dawnych pomieszczeniach przemysłowych – dotarła do Polski stosunkowo niedawno, choć na świecie ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Nawet jeśli mieszkamy na piętrze w bloku, możemy tak wykończyć ściany, by przypominały te ze starego magazynu lub fabryki.
Adaptacja starych pomieszczeń fabrycznych od dawna jest sposobem na zdobycie oryginalnego mieszkania w Nowym Jorku, Londynie lub Berlinie. Pierwsze lofty w naszym kraju powstały w Łodzi, w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera. Pewne cechy stylu i klimatu dawnej architektury przemysłowej stały się modne również jako elementy wystroju wnętrz. Dotyczy to nie tylko prawdziwych loftów, lecz także pomieszczeń w nowym budownictwie, w których z powodzeniem można wyczarować atmosferę sta-rej hali.
DOM I OTOCZENIE
Celem jest droga, brukujemy ścieżki w ogrodzie
Twarde kamienie brukowe nie są materiałem zastrzeżonym dla profesjonalistów! Brukowane ścieżki są łatwiejsze do wybudowania, niż to się powszechnie sądzi. Pokazujemy, jak samodzielnie wykonać najpiękniejsze wzory.
Drogi w ogrodzie nie pełnią tylko funkcji polegającej na umożliwieniu mieszkańcom domu przejścia suchą stopą odcinka pomiędzy drzwiami i bramą. Wpływają one również na całość kompozycji połączenia domu z ogrodem. Dlatego na początku projektowania ścieżek zastanówmy się, co najlepiej pasuje do naszego domu, jakie rodzaje kamieni powinniśmy wykorzystać i jak je ułożyć. Przed zakupem kostki brukowej warto poznać kilka faktów, dotyczących techniki ich obróbki.
Zapraszamy do środka, furtka ogrodowa
Ogrodowa furtka to nie tylko wizytówka domu, lecz także zwieńczenie całego ogrodu. Drewniany model furtki, pomalowany na radosne, jasne kolory wygląda schludnie i elegancko.
Poprzednia furtka w stylu domku myśliwskiego po prostu się zestarzała: chwiejące się słupy, wyrwane zawiasy i niechlujny wygląd ułatwiły podjęcie decyzji o wstawieniu nowej. Pomysł był dość radykalny, bowiem zakładał przemianę skromnej furtki do ogrodu w reprezentacyjną bramę, która ozdobi posesję i podniesie jej znaczenie, przez którą będzie się z przyjemnością przechodziło.
Maskowanie kubłów na śmieci
Gdzie ustawić pojemniki na śmieci? W domu nie chcemy ich mieć, w ogrodzie przed budynkiem nie stanowią ozdoby, a w szopie trudno jest się do nich dostać. Na szczęście można szybko zbudować ładny schowek. To sympatyczne wyzwanie dla każdego.
Ujarzmić deszcz, wybieramy rynny
Montażem rynien nie muszą zajmować się wyłącznie profesjonaliści. Obecnie wszystkie systemy rynnowe – zarówno cynkowe, miedziane, jak i plastikowe – nadają się do amatorskiego montażu, bo są wyposażane w wygodne złącza.
Balkon i taras w płytkach
Balkony i tarasy to szczególne miejsca – są łącznikiem między wnętrzem a otwartą przestrzenią. Często są traktowane przez gospodarzy jako dodatkowy, chętnie wykorzystywany latem pokój. Dobry balkon powinien być lekki, estetycznie wykończony i prawidłowo zaizolowany.
Ozdobna wędzarnia beczkowa w wiklinowej otulinie
Ozdobna_wedzarnia_beczkowa_DIY_Majster
Wędzarnie beczkowe należą do najpopularniejszych i najłatwiejszych do zbudowania. Przedstawiamy projekt wędzarni, która nie tylko świetnie wędzi lecz także efektownie wygląda.
Pani Eugenia Mokrzycka z Tychów postanowiła zbudować wędzarnię w małym, ozdobnym ogródku przydomowym. Założyła, że konstrukcja nie może dominować i przytłaczać ogrodu, wędzarnia w okresach „spoczynku” ma być ozdobą ogrodu, a zastosowane materiały powinny być dopasowane do istniejącej małej architektury.
W projekcie technicznym wędzarni pani Eugenia uwzględniła wymiary zewnętrzne drzwiczek, kształtek szamotowych do wyłożenia paleniska oraz cegieł, które zostały po budowie muru ogrodowego. Zdecydowała się na palenisko jednopoziomowe (bez popielnika) zaopatrzone w żeliwne drzwiczki z regulacją nawiewu. Do murowania użyła zaprawy z piasku płukanego i cementu odpornego na wysokie temperatury (górkal) oraz czystej zaprawy cementowej (zaprawa zduńska z gliny i szamotu mocno chłonie wodę i po mroźnej zimie może ulec rozkruszeniu).
Pora na kolor, malujemy drewno
ato kojarzy się z urlopem i słodkim leniuchowaniem w ogrodzie lub na działce. Odpoczywając w cieniu ulubionej altanki, warto na chwilę przerwać drzemkę. Ciepłe lato to najlepsza pora na odnowienie drewnianej architektury ogrodowej.
Stolarka okienna i drzwiowa, drewniane tarasy, płoty, bramy, elementy placów zabaw, pergole, altany i inne drewniane elementy architektury ogrodowej przez cały rok są wystawione na działanie deszczu, wiatru, słońca, mrozu, różnic temperatury, grzybów i innych mikroorganizmów.
Dzięki bogatej ofercie dostępnych na rynku farb odnawianie i malowanie drewnianych konstrukcji i elementów powinno być banalnie proste. Jest w tym sporo racji, jednak – by włożony wysiłek przyniósł oczekiwane efekty – niezbędna jest także wiedza.
Sposoby na złodzieja, zabezpieczenia okien utrudniające włamanie
Zabezpieczenia_okien_DIY_Majster
Włamywacze zazwyczaj wybierają najprostszy sposób dostania się do domu. Jeśli drzwi wejściowe są zbyt trudne do sforsowania, próbują dostać się do mieszkania wyważając okno. Podpowiadamy, co można zrobić, by utrudnić im zadanie.
Doświadczony złodziej nie musi wybijać szyby w oknie, by dostać się do mieszkania. Jeśli okno nie ma żadnych zabezpieczeń antywłamaniowych, w ciągu kilku sekund niemal bez hałasu wyważy je zwykłym dużym śrubokrętem. Wynika to z faktu, że okna z reguły są wyposażone jedynie w standardowe okucia ze zwykłymi mechanizmami zamykającymi. Możemy jednak sprawić sobie okna, które są dla włamywaczy o wiele trudniejszym orzechem do zgryzienia.
Bejce i lazury
Obie barwią drewno, podkreślają rysunek słojów i można je nakładać pędzlem. Wyjaśniamy, co je różni.
Dostępne na rynku bejce to substancje barwiące rozpuszczalne w wodzie, benzynie lakowej lub spirytusie, głęboko wnikające w drewno. Nie tworzą jednak warstwy ochronnej dla drewna i dlatego zabejcowane powierzchnie zwykle pokrywa się lakierem. Jeśli użyliśmy bejcy wodorozcieńczalnej, trzeba pokryć ją lakierem na bazie żywicy syntetycznej, który nie rozpuści wodnej bejcy.